Poohlížíte se po nové televizi do obýváku, ložnice nebo dětského pokoje? Nabídka na trhu je skutečně pestrá a zvolit tak můžete model za několik tisíc, ale také několik desítek nebo dokonce stovek tisíc korun. Rozdíly pochopitelně nejsou pouze v ceně, ale také kvalitě obrazu a zvuku nebo rozsahu funkcí. Následující průvodce vám poradí, podle čeho vybrat svou novou TV.
Velikost: nic nepřehánějte
Při výběru televizoru na velikosti rozhodně záleží. Úhlopříčka se měří diagonálně z rohu do rohu a uvádí se v palcích, případně centimetrech. Nejčastěji se objevují modely od 32 do 75 palců, tedy přibližně od 80 do 190 cm. Výběr správné úhlopříčky závisí na řadě faktorů:
- Vzdálenost od obrazovky. Zjednodušeně lze říct, že čím dále od televize sedíte, tím větší by měla být její obrazovka
- Rozlišení. U televizorů s velmi vysokým rozlišením (především 8K) se doporučuje menší vzdálenost od obrazovky, abyste si mohli vychutnat kvalitu obrazu.
- Dispozice místnosti. Zamyslete se, zda by kvůli výběru TV nestálo za to přestěhovat nábytek v místnosti. Berte také v úvahu, zda chcete televizi umístit na stolek nebo připevnit na stěnu.
- Vaše preference. Při sezení blíže obrazovce můžete očekávat více pohlcující zážitek, ale mohou vás ze sledování bolet oči.
Někdy se uvádí vzorec pro výpočet úhlopříčky televizoru. Vzdálenost od televizoru v centimetrech vydělíte dvěma a dostanete ideální úhlopříčku. Např. vaše křeslo je od obrazovky vzdáleno 3 metry, tedy 300 cm. To znamená 300/2 = 150. Doporučená úhlopříčka tedy činí 150 cm neboli 59 palců. Tento výpočet je ovšem velmi orientační, proto nezapomeňte zvážit i faktory výše.
Rozlišení: 4K TV všude, kam se podíváte
Mezi televizory se již stalo běžné rozlišení 4K, které značí 2560 x 1440 pixelů. To znamená, že se obraz skládá z více než 8 milionů bodů. 4K TV dnes bez problémů naleznete i v kategorii do 10 tisíc korun. Stále se u levnějších modelů objevuje také rozlišení Full HD (1920 x 1080), které bude ve většině případů zcela dostačující. U menších úhlopříček potom nejsou výjimkou ani obrazovky s rozlišením HD.
Na opačné straně spektra potom stojí 8K TV, které mají ještě čtyřikrát jemnější obraz než 4K. Podle slepých testů ovšem většina diváků stejně nepozná rozdíl. Proto zůstává otázkou, zda se investice do vyššího rozlišení ještě vyplatí.
Typ panelu: OLED nebo LCD?
Aktuálně se na trhu prodávají televizory se dvěma typy panelů: OLED a LCD. V čem tkví hlavní rozdíly z hlediska vlastností obrazu?
- OLED TV se vyznačují vyšším kontrastem, temnější černou a obvykle bohatšími barvami. Tento typ panelů ovšem často bývá dražší a trpí na tzv. vypalování obrazu, ale tomu se výrobci snaží předcházet pomocí různých technologií.
- LCD TV neboli LED TV najdeme ve všech cenových kategoriích – od toho se odvíjí také jejich kvalita. Nejpokročilejší modely se mohou směle rovnat OLED TV.
Také televizory označované jako QLED TV nebo miniLED TV používají panel LCD, ale zdokonalený o další technologie. Pokud zvolíte LCD TV, věnujte velkou pozornost především podsvícení, které by mělo být ideálně s rozdělením do zón (FALD neboli Full Array Local Dimming).
Operační systém: chytrá nebo „hloupá“ TV?
Smart TV začaly na trhu jasně převažovat a k jejich pořízení vám bude stačit jen pár tisíc korun. Jedná se o televize s operačním systémem, který umožňuje do televizoru stahovat různé aplikace pro sledování videí, poslech hudby, předpověď počasí apod. Pohodlně si tak můžete užít třeba obsah z YouTube a Netflixu. Jak správně tušíte, neobejdete se v tomto případě bez internetového připojení. Různé značky televizorů jsou vybaveny různými operačními systémy. Mezi nejznámější patří Google Android TV, Samsung Tizen, LG webOS nebo Philips Saphi OS.
Především v levnějších Smart TV ovšem systém nemusí fungovat příliš svižně. Proto zvažte, zda chytrý televizor opravdu potřebujete, nebo by vám stačila běžná televize – v případě, že sledujete hlavně klasické televizní vysílání.