Od června letošního roku již není možné přijímat televizní signál na technologii DVB-T. Za touto změnou stojí digitalizace a zlepšování kvality mobilního internetu, to si zabralo klíčové pásmo, které bylo dříve určené právě pro signál DVB-T. Pokud si tedy nechcete kupovat rovnou nový televizor, který již má podporu DVB-T2, musíte opět sáhnout k externí krabičce – set top boxu. Pojďme se ale podívat, jak ho správně vybrat a na co si dát pozor.
Rychlé tipy na modely:
Pro náročné uživatele
Zlatá střední cesta
Lidová varianta
Podpora DVB-T2 je naprosto klíčová
Jak už je jasné z titulku, set top box s podporou DVB-T vám bude od června 2020 uplně k ničemu. Dejte si tedy pozor na velmi výhodné akce, které nabízejí set top boxy za neuvěřitelné ceny. Může se jednat o staré – nepodporované zařízení a tedy past od obchodníků. Doporučujeme tedy jako vždy vybírat u ověřeného prodejce.
Televize a set top boxy s podporou standardu DVB-T2 jsou označeny ochranou samolepkou, pro vaší lepší orientaci:
Levné modely mají hroší obrazovou kvalitu
Druhá nutná věc, kterou je potřeba ověřit je, zda vaše televize zvládne moderní připojení přes HDMI. Starší televize, které nemají podporu nového standardu vysílaní, často nebudou mít ani HDMI vstup. Ten vypadá takto:
Pokud televize HDMI vstup má, rozhodně se vyplatí investovat do o něco málo dražšího modelu s HDMI. Kvalita obrazu se rapidně zvýší – budete jistě překvapeni. Pokud však televize HDMI kabel nemá, je nutné sáhnout po starém připojení pomocí SCART, ten vypadá takto:
Zde je ukázka zadní strany set top boxů.
Co je EPG?
Další vskutku užitečnou funkcí je EPG. V překladu zkratka znamená elektronický programový průvodce – zkrátka, televizní program. Nebudete muset tedy řešit papírové časopisy s přehledem, ale vše budete mít rovnou v televizi. Většina EPG umí i připomínat začátek pořadu, který si označíte, že byte chtěli vidět.
Nahrávání televizních programů
Jestli si rádi nahráváte televizní programy, určitě se koukejte i po této funkci. Set top boxy nahrávají většinou na USB disk, nebo v případě že potřebujete nahrávat větší množství pořadů, doporučujeme zakoupit externí disk, který má větší kapacitu.
Internet v televizi? Cesta k HbbTV
„Zmáčkněte HbbTV, tedy „červené tlačítko“ vašeho ovladače.“ k tomu nás vyzívali televizní reklamy dlouhou dobu. S HbbTV získáte zdarma přístup k bonusovým materiálům a videím. Jednotlivé televizní kanály však musí tuto funkci podporovat, většina našcih velkých kanálů však HbbTV podporuje.
Nutné je však aby byl set top box připojen k internetu, ať už pomocí Ethernet kabelu (viz schéma nahoře), nebo Wi-FI pokud tuto technologii set to box nabízí. Výhoda Wi-Fi oproti kabelu je jasná, vše funguje bezdrátově.
Pokud ale očekáváte, že díky HbbTV budeme moci přistupovat k webovým stránkám, musíme vás zklamat. Set top boxy toto nenabízí, to byste jedině museli sáhnout po multimediálním centru, které umí přijímat DBV-T2, nebo rovnou zakoupit chytrou televizi.
Další tipy k výběru:
- dobré je také kouknout, zda je menu v českém jazyce – pokud samozřejmě nezvládáte angličtinu
- ovladač by vám měl sednout do ruky a měli byste na něm dobře orientovat – bude to váš hlavní ovladač
1 názor na “Jak vybrat set top box DVB-T2 v roce 2020?”
Pingback: Nejprodávanější set top box v roce 2020 – Vaše-recenze.cz